Firma JANKO z Bogacicy specjalizuje się w produkcji urządzeń kontroli dostępu w oparciu o zamki szyfrowe lub przedpłatowe udostępnianie usług.
Jako podwykonawca byliśmy autorem projektu (SCH + PCB + oprogramowanie) modułu sterującego dla miniaturowego automatu wrzutowego.
Inwestor: JANKO
Opis projektu
Miniaturowy Automat Wrzutowy (MAW) służy do udostępniania usługi o określonym czasie trwania po uprzednim uiszczeniu opłaty w formie bilonu. W przedstawianym układzie zastosowano wysokiej klasy wrzutniki monet firm Comestero i NRI, skutecznie uniemożliwiające oszukanie maszyny. Urządzenie zaprojektowane zostało w formie płytki gabarytowo dostosowanej do wielkości zastosowanego wyświetlacza. Z boku płytki znajduje się klawiatura służąca do nawigacji po menu. Płytka przygotowana jest do odłamania fragmentu z klawiszami (nafrezowanie), celem umieszczenia go w innej części obudowy.
Podczas projektowania części sprzętowej układu szczególny nacisk położono na możliwie małe gabaryty (przystępując do projektu otrzymaliśmy na wzór układ sterujący z innej maszyny, udało nam się maksymalnie zredukować miejsce potrzebne na montaż układu).
Zastosowano mikrokontroler Atmega32, który w obecnej fazie rozwoju urządzenia jest stanowczo na wyrost, ale umożliwi przyszłościową bezproblemową rozbudowę o nowe funkcje. Oprogramowanie urządzenia napisane zostało w rygorze systemu czasu rzeczywistego. Jak zwykle w naszych rozwiązaniach położyliśmy ogromny nacisk na interakcję z użytkownikiem końcowym jakim jest klient (nie mylić z osobą obsługującą maszynę). Na życzenie Inwestora oprogramowanie umożliwia wybór pomiędzy wyświetlanymi językami (polski, angielski, niemiecki, francuski). Jedną z ciekawostek technicznych jest możliwość nauczenia urządzenia kodów generowanych przez wrzutnik. Dzięki temu z modułem może współpracować dowolny wrzutnik w wersji binarnej lub impulsowej (standardowe impulsy 100ms).
Zdjęcia: XU Records